На тлі масованих обстрілів України, які завдають значних пошкоджень критичній інфраструктурі, енергетики продовжують інтенсивні роботи з відновлення енергетичних об'єктів. Однак, через дефіцит потужності, що виникає в енергосистемі, зокрема в періоди літньої спеки або зимових морозів, уникнути тривалих та непередбачуваних відключень електроенергії неможливо. Для забезпечення стабільності енергосистеми та запобігання аваріям вводяться графіки відключень електропостачання по всій Україні.
Хто «вимикає світло» українцям
В Україні організацією роботи балансуючого ринку електроенергії займається Національна енергетична компанія «Укренерго». Вона відповідає за підтримку балансу між виробництвом і споживанням електроенергії, а також за регулювання потужності в енергосистемі у реальному часі.
Коли виявляється дефіцит енергії, і споживання перевищує обсяг виробництва українських електростанцій та імпортованої енергії з Європейського Союзу, НАК «Укренерго» вирішує, скільки черг слід застосувати одночасно по всіх регіонах, щоб уникнути серйозних аварійних ситуацій.
Тривалість відключення та визначення черг для відключення конкретних груп споживачів, а також коли саме перевести їх на іншу чергу, визначають місцеві обленерго в кожному регіоні.
Усі споживачі, які не належать до критичної інфраструктури, розподілені на шість черг. Черга — це група споживачів, серед яких можуть бути як домогосподарства, так і бізнеси, що споживають певну кількість мегават. Споживання енергії в різних областях може варіюватися в залежності від обсягів потреб критичної інфраструктури та наявності промислових підприємств, що імпортують понад 80% енергії. Такі підприємства не підлягають відключенню відповідно до постанов уряду.
Перелік офіційних сайтів обленерго, де публікуються графіки відключення електроенергії: |
|
|
Офіційні сайти обленерго з графіками відключень електроенергії за регіонами України
Крім сайтів обленерго для зручності споживачів створено багато ресурсів, де можна слідкувати за відключеннями електроенергії.
Як працюють графіки відключень
Залежно від ситуації в енергосистемі, застосовуються різні види відключень:
- Екстрені відключення – застосовуються під час аварій або пошкоджень інфраструктури. Це відключення не можна передбачити, тому вони не входять до графіку.
- Стабілізаційні відключення – запроваджуються для врівноваження енергосистеми. Укренерго визначає ліміт споживання, а обленерго ділить доступну потужність між чергами споживачів.
У графіках відключень є три основні категорії:
- Світло є – за графіком відключення не передбачено. Якщо електропостачання відсутнє, можливо, сталося екстрене відключення.
- Світла немає – відбувається стабілізаційне відключення для врівноваження енергосистеми.
- Можливі відключення – це означає, що за певних умов світло можуть відключити, якщо дисбаланс у системі зросте.
Чи можна мінімізувати залежність від відключень світла
Компанія Charge2go, яка спеціалізується на автономному енергопостачанні, може стати надійним партнером для забезпечення безперебійної електричної енергії в будинках, бізнесах, центрах обробки даних, банках, фермерських господарствах та інших важливих сферах. У каталозі Charge2go ви знайдете рішення для будь-яких потреб, що дозволяють мінімізувати залежність від графіків відключень.
Звертайтеся за консультацією у будь-який зручний для вас спосіб.
м. Київ, вул. Старокиївська, 8/12